Neden Aikido?

Aikidonun temel felsefesi bütün insanlığı ”Evrensel bir aile” içinde birleştirmektir. Amaç hiçbir şekilde birilerini incitmek değildir. Aikidoda amaç size yapılan saldırıyı etkisiz hale getirmektir. Mutlak amaç, yok etmek değil, aksine tüm evreni korumaktır. Aikidoda amaçlanan,kavga değil, hayatta karşımıza çıkabilecek her türlü anlaşmazlık ve uyumsuz durum karşısında, erdemli tavır sergileyebileceğimiz gelişime ulaşmamızdır.

Korku ,endişe ,kararsızlık gibi kavramlar gerek sosyal yaşantımızda gerek iş hayatımızda yanlış kararlar almamıza neden olabilir. Aikido karşımızdakinin düşünce ve davranış potansiyelini sezebilmemizi ve davranışlarımızı bu duruma uyumlu hale getirmemizi, kendi yaşam kontrolümüzü elimizde tutmamızı sağlar. Aikidoda, bizim amacımız ” kavga meraklısı dövüşçüler yaratmak” değildir. Aksine, gerçek yaşama, güçlü ve dengeli,kendisiyle barışık,mücadele ruhu gelişmiş bireyler katmaktır.

Tabii ki, bu özellik ve yetenekler birkaç derste kendinize katabileceğiniz şeyler değildir. Bu hedefe ulaşmak için uzun yıllar, ciddi ve disiplinli bir çalışma uygulanması gerekmektedir. Aikido, ömür boyu yapılacak bir sanattır. Bunun en iyi örneği büyük aikido ustalarının çoğunun 80 li yaşlarının üstünde olmalarıdır.

Bundan dolayı, çalışılacak hoca (Sensei) doğru seçilmelidir. Sensei’ “yol gösteren” anlamına gelmektedir. Yolundan gidilecek kişi, saygı duyacağınız, teknik ve felsefik eğitimlerde sizi geliştirerek, yaşamınıza artı değerler katacak özelliklerde olmalıdır. Birlikte çalışılacak kişiler iyi seçilmelidir. Ortak amaç ve etik değerler çerçevesinde buluşulmalıdır.


Kategoriler: Aikido

Düşüncelerinizi belirtin