Akif Sümer Sensei IV. Dan

Akif Sümer Sensei 1977 yılında İstanbul’ da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’ nü bitirdi. İş hayatına, 2004 yılında finans sektöründe başladı. Başarıyla sürdürdüğü kariyerini, 2009 yılında aldığı radikal bir karar ile sonlandırarak, gerçek tutkusu olan Aikido’ ya kendini tamamen adamaya karar verdi. Bugün 2 çocuk sahibi olan Akif Sümer Sensei, kendi okullarında verdiği eğitimlerin yanında, Palet Montessori Okulları’ nda da Usta Eğitmen olarak Aikido eğitimi vermektedir.

 

Aikido Geçmişi

Akif Sümer, 1994 yılında Yusuf Akyurt(6.dan) Sensei ile aikidoya başladı. Kısa bir süre sonra aikidoyu yaşam biçimi olarak benimsedi. Daha sonra Ayhan Kaya sensei (5.dan) ile ASU (Aikido School of Ueshiba) organizasyonuna bağlı olarak çalışmalarına devam etti. 1997 yılında girdiği Kumagai Sensei tarafından yapılan dan sınavı ile Shodan (1.dan) seviyesine yükseldi. Akif Sümer Sensei, dil eğitimi için Amerika’ da bulunduğu 2000-2002 yılları arasında Newyork’ da ASU organizasyonuna bağlı Bond Street Dojo’ da Paul Kang Sensei (6.dan), New York Aikikai’ de Yamada Sensei(8.dan) ve Sugano Sensei(8.dan) ile çalışma fırsatı buldu.

Türkiye’ye döndükten sonra, Saotome Sensei başkanlığındaki ASU(Aikido School of Ueshiba)’ya bağlı olarak çalışmalarını sürdürdü… 2001 yılında girdiği dan sınavı ile yine Kumagai Sensei imzasıyla Nidan (2.dan) seviyesine yükseldi.2003 yılında kendi dojosu Hikari Dojo’yu kurarak aikido çalışmalarına Sensei olarak devam etti… 2005 yılında tanıştığı Sensei Nebi Vural’ın (7. dan) ekolünden etkilendi. Nebi Vural 35 yıllık aikido tecrübesi ve bağlı olduğu Tamura Sensei’nin ekolü ile aikido alanında başarılı isimlerden biridir. Tamura Sensei’ in babası, aikidonun kurucusu Ueshiba’nın kılıç ustasıdır. Tamura Sensei, Ueshibanın ilk öğrencilerinden biridir.

Akif Sümer Sensei, 2005 yılından itibaren çalışmalarını Avrasya Aikido Organizasyonu’na bağlı olarak sürdürmektedir. 2008 yılında girdiği dan sınavı sonunda 3. DAN seviyesine yükselmiştir. Bitmeyen gelişim serüvenine, 2014 yılında, Nebi Vural Sensei imzası ile aldığı IV. Dan seviyesi ile halen devam etmektedir.

Akif Sensei, kendi dojosu olan Hikari Dojo, Flex Health Club, Hilllside City Club Trio ve Birol Topuz Fight Academy de, çocuk ve yetişkin gruplarına,iş adamlarına özel aikido dersleri vermektedir. Kurumsal eğitim ve organizasyon faaliyetlerinde de bulunmaktadır.

 


Kategoriler: Aikido

Etiketler:, ,

Düşüncelerinizi belirtin